Sürdürülebilirlik

  Baycan Elektrik kuruluşundan bu yana çevreye duyarlı, yeşil enerji ve temiz çevre ilkelerini tüm faaliyetlerinde benimsemiş bir şirket olarak çalışmalarını sürdürmekte. Bu kapsamdaki en büyük projemiz geçtiğimiz yıl karbon ayak izimizi azaltmaya yönelik kendi öz kaynaklarımız ile gerçekleştirdiğimiz Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımı. İki işletmemizin kurulu kapasitesinin %40’ını kullanarak 700 MWh kapasiteli GES Projesini yeni yıl itibari ile hayata geçirdik ve mevcut işletmemizin tüm elektrik ihtiyacını (670 MWh’lık kullanım) bu şekilde sağlıyoruz.

     Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 804 firma içinden bu ölçekte güneş enerjisi yatırımında yer alan ilk 10 firma arasındayız. Sistem raporlarımıza göre projemiz başladığından beri 1623 ağaç dikimine, 30 ton karbondioksit salımına ve 12 ton kömür kullanımına eşdeğer üretim gerçekleştirdik. Çevreyi kirletmeyen ve zararlı atık oluşturmayan bir yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisinin kurulum ve kullanımı da oldukça elverişli.

     ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifikamız yeşil üretim süreçlerini işletmemizde uyguladığımızı göstermektedir. Baycan Elektrik T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sonrası Kapsam Dışı olarak belgelendirilmiştir. İlerleyen dönemdeki hedeflerimiz arasında ikinci işletmemizin de %100 faaliyete girmesine bağlı olarak, iki fabrikanın enerji ihtiyacını (1.800.000 KWh) karşılayacak bir GES yatırımı planlıyoruz. Daha sonra da kapasite fazlamızın sisteme yüklenilerek satışı düşünülmektedir. Aynı zamanda ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi için gerekli olan eğitimlerimizi tamamladık ve sertifika takvimlendirmesi sürecindeyiz.

     Son olarak şirketimizin dış kaynaklara ihtiyaç duymadan ve karbon gaz salımını tamamen optimize ederek çalışmalarını devam ettirmesini öngörüyoruz.