Teknoloji & İnovasyon / Krimpleme

Krimpleme

     Baycan Elektrik A.Ş. olarak kablo donanım üretimlerimizin başında krimpleme bulunuyor. Bu proses komponent üreticilerinin veri sayfaları esas alınarak, IPC standartlarına uyumlu gerçekleştiriliyor. IPC standartlarında Sınıf I, II ve III için tüm gereklilikleri sağlayan tesislerimizde son teknoloji makinalarımızla sürdürülebilir kaliteyi müşterilerimize sunuyoruz. 

     IPC CIT (Certified IPC Trainer) tarafından eğitimlerini almış ve üretimlerimizin tüm süreçlerinde çalışan personellerimiz CIS (Certified IPC Specialist) olarak görev yapmaktadır. Kalite yönetim sistemimizin bu gerekliliklere uyan yönetim anlayışı süreçlerin verimli sürdürülebilirliğini ve ürünlerin tüm gereklilik-yeterlilikle üretilmesi sağlanmaktadır.

Know-How

     Sürekli olarak gelişen teknolojiyi takip ederek özel iş başı eğitim programımız kapsamında CIS sertifikası alan personellerimizi ürünlerimizi en iyi kalitede üretmek için bir araya getiriyoruz.

     Krimpleme özelinde üretici veri sayfalarında bulunan teknik parametrelere uygun orijinal kalıp, krimpleme el aleti, pozisyonlayıcı, mastar ve benzeri donanımlar kullanılmaktadır. Usta öğretici sınıfında yer alan deneyimli personeller ile IPC Global WHMA-620B ve IPC-J-STD-001E standartlarında CIT sertifikasına sahip eğitmenimizle tüm personellerimiz CIS eğitim programını tamamlamaktadır.

     Krimpleme operasyonu sonrasında üreticilerin ve uygulayıcıların belirlediği test ve analizler gerçekleştirilerek ürün kalitesi ölçümlenmektedir. Krimpleme özelinde istenen çekme-kopma testi ve kesit analizleri de KYS’nin (Kalite Yönetim Sistemi) belirlediği aralıklarda örnekleme yapılarak tüm veriler İstatistiksel Proses Kontrol ile takip edilmektedir.

MES Teknolojisi

     ERP sistemine entegrasyon ile krimpleme operasyonlarımızın kritik malzeme kontrolünü yapay zeka ile sağlıyoruz. Geliştirdiğimiz sistem Üretim Yürütme Sistemi (MES) olarak hizmet verdiğinden tüm üretim emirleri elektronik ortamda veri oluşturularak doldurulmaktadır. Böylece hem ürünün doğru komponentlerle bir araya gelmesini hem de krimpleme teknik şartlarının sürdürülebilirliğini garantiliyoruz.

     Krimplemeye dair tüm alt yapımız geliştirdiğimiz KAKS (Konuşan Akıllı Kod Sistemi) yapısalı, stok kodu ve yapay zekâ aracılığında, hata olasılıklarına göre elektronik olarak karar verip aksiyon alıyor. Bu ürünlerimizin güvenilirliğine ve kalitesine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

Tam Otomatik Ayarlar

     KAKS yapısalı ve ERP-MES entegrasyonu sayesinde sistemimiz sürekli gelişmeye devam ediyor. WorksFx (TM) ile geliştirilen bu alt yapı krimplemede SMED çalışmalarının ötesine geçerek otomatik makine ayarlarını yapmamıza olanak sağlamaktadır.

     Kullanıcıları yönlendiren alt yapımızla ürüne ait tüm malzemeleri kontrol ederken derinlemesine izlenebilirlik kayıtları oluşturmaktayız. Kaliteyi sürdürülebilir şekilde muhafaza edebilmek için MPS’e ve krimpleme kalıbına uygun üretim parametrelerini makinelere otomatk yüklemekteyiz. Bu sayede ürün dönüşümlerinde harcanan teknik kurulum zamanını en düşük seviyelerde tutmayı başarıyoruz.

     Makineler arasında elektronik iletişimi ve nesnelerin internet teknolojilerini de kullanarak yapay zekâ desteği ile otomatik yüklemeyi veri sayfası sorgulamasından gelen kalite sonuçlarına göre revize edebilme özelliğini geliştirmekteyiz.