Sosyal Sorumluluk Projeleri

Engelli Birey İstihdamı

     Baycan Elektrik kuruluşundan bu yana tüm faaliyetlerinde eşit ilkeler benimsemiş bir işletme. ‘Herkes üretebilir.’ felsefemiz ve fabrikamızda sağlanan imkânlar beraberinde engelli bireyleri çalışma hayatına çeşitli sosyal sorumluluk projeleri kapsamında kazandırıyoruz. Bu bütüncül yaklaşımımız Baycan kültürünün çok önemli bir parçası çünkü çalışanlarımız bizim en değerli varlığımız.

     2014 yılında Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Anadolu Üniversitesi, İŞKUR ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Türkiye’de bir ilke imza atarak Engelli Montaj Atölyesi’ni kurdu. 2019’da açılan ikinci Montaj Atölyesi’ne Organize Sanayi Bölgesi firmaları parça başı işlerini teslim etmeye başladı. Aynı yıl Baycan Elektrik olarak, montaj atölyesinde eğitim alan 6 genci istihdam ettik. Günümüzde bu proje kapsamında Baycan’da 13 engelli personel çalışıyor. Montaj Atölyesi iştiraki ile istihdam ettiğimiz bireylerle birlikte işletmemizde toplam 29 engelli personel aktif olarak çalışıyor. Aralarında bizimle 10 yıldır çalışanlar var. Onlarla birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz. Engelli bireylerle çalışmalarımız sadece işletme içerisinde sınırlı kalmıyor. Bu anlamda sosyal sorumluluk projesi yürüten çeşitli kurum ve kuruluşlara destek vermeye devam ediyoruz. Örneğin, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Engelsiz Yaşam Atölyesi’ndeki zihinsel engelli ve Alzheimer’lı bireyler ile fabrika alanımız dışında 2022 Aralık ayından beri kablo gruplama çalışmaları yapıyoruz.

Üretim ve Beceri Odaklı Kadın Sosyal Gelişim Atölyesi

     2023 Ocak ayında Baycan Elektrik, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürüttüğü Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) adı altında Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün (Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İŞKUR iştirakiyle) düzenlediği Üretim ve Beceri Odaklı Kadın Sosyal Gelişim Atölyesi Projesi’ni hayata geçiren ilk firma oldu.

     Proje kapsamında ekonomik ve sosyal anlamda dezavantajlı kadınların meslek sahibi olabilmeleri hedefleniyor. Şubat ayı itibari ile beş çalışanımız OSB ve Baycan’da düzenlenen teorik ve pratik işbaşı eğitimlerini tamamladılar. Bu kişilere imkân vermek, onlara üretim sektörünü tanıtmak ve sosyal yaşama uyum sağlamalarında rol almak Baycan Elektrik için gurur kaynağı.